Jak spolupracovat s architektem

Ing. arch. Jan Tesař

Mezi lidmi je rozšířené klišé, že architekt stavbu svými „okrášlujícími“ nápady prodraží, a to ještě za velký honorář, který pak bude při stavbě chybět. Jak vysoký je tento honorář a co byste za něj měli obdržet? V čem spočívá spolupráce s architektem a jaké služby od něj můžete očekávat? O tom je tento krátký přehled. O výsledku rozhodne kvalita vašeho architekta, vzájemné porozumění a důvěra. Stavební legislativa v Čechách rozděluje architektovu práci do jednotlivých fází. To je výhodou, protože máte kontrolu, jak práce na projektu probíhají. S dílčími fázemi pak také souvisí rozdělení celkového honoráře. Dovolíme si Vám jednotlivé fáze stručně přiblížit, a pokud bude Vámi vybraný architekt postupovat výrazně odlišně, je něco v nepořádku. 

Příprava zakázky
Do této fáze spadají úvodní schůzky, v nejlepším případě i pomoc architekta při výběru pozemku. Vzájemně si smluvně dojednáte podmínky spolupráce, honorář a termíny.

Studie stavby 
Studie je podstatnou částí, kdy vzniká podoba vašeho domu. Při této fázi je nejdůležitější vaše spolupráce, která se bude podobat ping-pongu. Na základě vašich požadavků se bude projekt optimalizovat až k vaší úplné spokojenosti. Bez kompromisů! Pokud dostanete na první schůzce možnost vybrat si z již vymyšlených domů, raději poděkujte a hledejte architekta dál. Přece si stavíte rodinný dům – individuální bydlení! A nekupujete si sériově vyráběné auto. Každý pozemek je jiný, proto není dobře dům třeba třicetkrát zopakovat.

Projekt pro územní řízení
Za tuto fázi většina z vás ušetří. Územní rozhodnutí zpravidla není u staveb rodinných domů požadováno, případně se dá legislativně sloučit se stavebním povolením. To si můžete ověřit na příslušném stavebním úřadě, ale již samotný architekt vám v případě nutnosti tohoto kroku, podmínky vysvětlí.

Projekt pro stavební povolení
Nezbytná část projektu, při které bude připravena dokumentace návrhu k legislativnímu procesu. Tato fáze by se také mohla nazývat Projekt pro ohlášení stavby. Dokumentace pro stavební povolení i ohlášení stavby je naprosto totožná, rozdíly jsou pouze ve schvalovacím procesu, který je u stavebního povolení delší. Již při podpisu smlouvy je nutné se domluvit, zda bude pro vás architekt zajišťovat i vyřízení stavebního povolení.

Projekt pro výběr dodavatele
Takzvaná tendrová dokumentace se vyplatí u staveb většího rozsahu, mezi které ve většině případů nebude rodinný dům patřit. O nutnosti tohoto projektu se dohodnete s architektem. Projekt slouží k výběru dodavatele a zpracování cenových nabídek dodávky stavby.

Projekt pro provedení stavby
Podrobné výkresy, specifikaci všech detailů a spoustu dalších informací obsahuje tzv. prováděcí projekt. Jeho obsah je mimojiné  zakotven i legislativně v prováděcí vyhlášce stavebního zákona. Rozhodně tuto část nenahradí projekt pro stavební povolení. Můžeme-li tuto část popsat metaforicky, potom stanoví pravidla hry a mantinely pro prováděcí firmu. Jinak budete hrát po celém rybníku a k bráně nemusíte ani dobruslit nebo za cenu značných sil a financí navíc. 

Výběr dodavatele
Vybrat si toho správného dodavatele, je tak trochu sázkou do loterie. Rozhodně nesklouzněte k jedinému kritériu při výběru – k ceně. Nejhodnotnější jsou reference od spokojených klientů a návštěva již postavených domů. Reference vám může podat i sám architekt, ale konečné rozhodnutí je vždy na vás. 

Autorský dozor
Dobrému architektovi na výsledku a vaší spokojenosti bude jistě záležet. Aby svou práci mohl dovést ke zdárnému konci, je tato část nutností - lépe řečeno - milou povinností. Vzhledem k tomu, že je autor stavby za dílo odpovědný, nesmí se této části ani zřeknout.   

Součinnost při kolaudaci 
Kolaudační řízení či souhlas s úžíváním stavby je symbolickou tečkou za vzájemnou spoluprací. Není neobvyklé, že se mezi klientem a architektem vytvoří přátelský vztah. Pro architekta je potom vekým přínosem, může-li mít z vaší strany i po letech odezvu, jak dům funguje, jak se Vám v něm bydlí, zda je pro Vás skutečným domovem.