Klokočná

studio pha / Deyl, Šesták


 1. autoři
 2. Jan Šesták, Marek Deyl
 3. www.studiopha.cz
 4. kraj
 5. Středočeský
 6. dispozice
 7. vícepodlažní
 8. konstrukce
 9. cihla
 10. plocha pozemku
 11. 2230 m2
 12. zastavěná plocha
 13. 300 m2
 14. užitná plocha
 15. 375 m2
 16. obestavěný prostor
 17. 1390 m3
 18. foto
 19. Filip Šlapal

Návrh vychází z těchto předpokladů a zadání:
_
tradiční, venkovský typ domu
_
hlavní obytná plocha na úrovni přízemí
_
půda pouze pro částečné (budoucí) využití
_
dosažení efektu „tradičního“ mikroklima v interieru domu.

Důležitým rozhodnutím pro koncepci domu je rozdělení stavby na dvě části – hlavní budovu a „stodolu“, které jsou k sobě volně přiřazeny – připojeny celoproskleným krčkem a vytvářejí společně s opěrnou stěnou vnitřní dvůr. Opěrná stěna vzniká logicky jako důsledek srovnání terénu do roviny od úrovně vstupu a je proložena schodištěm vedoucím do horní části zahrady. Dvůr má část travnatou, část tvořenou dřevěnou terasou a část z dlážděných chodníků podél obvodových stěn.
Inspirací pro základní tvar novostavby je spíše hospodářský typ historického stavení (stodola), který nabízí některé proporce k přenesení do současných odlišných potřeb (např. požadavky na větší okna a větší počet obytných místností s nároky na dobré denní světlo a s možností přímého vstupu na pozemek).
Jde o udržení jednoduchého základního tradičního tvaru, jehož proporce a jistá přirozená krása byla ověřena staletími v opakované evoluční kultivaci.
Tato inspirace je kromě základního tvaru transformována do oken, okenic a dveří navržených od podlahy (terénu) až pod okap, které přerušují souvislou plochu stěn bez viditelného nadpraží a zklidňují (zjednodušují) tak fasádu.

exteriér

 1.  >

interiér

 1.  >

technická dokumentace

 1.  >