Brno-Medlánky

studio New Work


 1. autoři
 2. Svatopluk Sládeček
 3. spolupráce: Lucie Surá, Petr Janík
 4. www.newwork.cz
 5. kraj
 6. Jihočeský
 7. dispozice
 8. vícepodlažní
 9. konstrukce
 10. dřevo
 11. plocha pozemku
 12. 245 m2
 13. zastavěná plocha
 14. 75 m2
 15. užitná plocha
 16. 117 m2
 17. obestavěný prostor
 18. 530 m3
 19. foto
 20. Lubomír Fuxa
 21. www.archa-fuxa.eu

Dům stojí v okrajové brněnské čtvrti na jihozápadním svahu v proluce mezi rodinnými domy. Hlavním prvkem koncepce je oválný půdorys, který definuje objem novostavby. Základní myšlenkou bylo oříznout z půdorysu nepotřebné rohy, zvýšit tak užitnou hodnotu domu a obestavěný prostor zmenšit na nezbytný rozsah. Tímto je zároveň docíleno zajímavého prostorového konceptu - plynoucího prostoru jakoby uzavřeného do krabičky. Do hlavního objemu jsou vsazeny dva další prvky; hranolek vstupu a zádveří a velké předsazené okno do zahrady, které propojuje interiér s exteriérem zahrady a výhledem ze svahu.
Stavba stojí na stísněné parcele, je umístěna na diagonálu pozemku a tím vytváří předprostor vstupu s vydlážděnou plochou pro parkování a soukromou zahradu domu. Obytné místnosti mají výhled přes sady a zahrady na protější stranu kopce na zámeček a zámecký park.
Z malého zádveří se vstupuje do hlavního obytného prostoru, kde lze vnímat celý rozměr domu. Volně procházíme jídelnou, kuchyní, pracovnou a obývacím pokojem. Prostor člení interiérové prvky kuchyňské linky, krbu a oblouk schodiště. V druhém podlaží se prochází prosvětlenou chodbou do ložnice s malým balkónem, do dvou pokojů a koupelny. Atmosféru schodiště dotváří světlík vyřezaný v hlavní hmotě domu.
Objekt stojí na základových pasech a betonové desce. Svislá nosná konstrukce je částečně vyzděna z pórobetonových tvárnic a částečně montována jako dřevostavba. Strop a střecha jsou dřevěné. Systémové betonové schodiště je uloženo na stěnách. Předsazený balkón tvoří svařená ocelová konstrukce.

exteriér

 1.  >

interiér

 1.  >

technická dokumentace

 1.  >