Zádveřice

Pavel Mudřík Architects


 1. autoři
 2. Pavel Mudřík
 3. www.mudrikarchitects.cz
 4. kraj
 5. Zlínský
 6. dispozice
 7. vícepodlažní
 8. konstrukce
 9. cihla, dřevo
 10. foto
 11. Daniela Dostálková

Zadáním bylo dotáhnout rozestavěný dům, vzít v úvahu stav a možnosti, pokusit se vymanit jej z delší stagnace a konečně jej zabydlit netrpělivými majiteli. Lokace je zajímavou chaotickou strukturou vesnických domků na okraji východního Valašska. Stísněnost je zde příjemnou vlastností, k poklidnému životu však podmiňující ohleduplností sousedů.
Stopu domu zde otiskl starý, dřevěný dům, časem spadl a byl nahrazen novým, vyzdívaným objemem. Naším úkolem bylo pokračovat v okamžiku, kdy to majitelům dál nešlo.
Objem, i konstrukce jsme očistili od nánosů zbytečností. Využili jsme jednoduchostí základního objemu i standardního dispozičního uspořádání. K obdélníkové hmotě jsme přidali rámovou zastřešenou terasu a jasně tak definovali orientaci domu ve vtahu k těsnému okolí. Okolní stavbičky sklepa a kůlny jsme ponechali, byť se svou konstrukcí tváří velmi chatrně. Právě tyto zachraňují svébytnost prostoru domu s dvorkem a malou zahradou uvnitř staveb sousedních. Blízké okolí stavby (po plot), jsme dosypali zeminou a štěrkem, nechali tak vyznít samotné objemy staveb.
Stavba je opatřena tepelnou izolací; finiš pláště, včetně ostatních venkovních konstrukcí, tvoří nehoblované modřínové fošny, jen upraveny oleji. Okna jsou dřevěná-smrková, střecha Lindab. Výstupy a vstupy do domu jsou přes pororošty.
Uvnitř domu je zachována lapidárnost uspořádání se schodištěm ve středu dispozice. Schodiště je zavěšeným boxem, z půdního prostoru prosvětleným střešním, stávajícím světlíkem. Obytný prostor s kuchyní a integrovanou jídelnou je orientován čelním výstupem do zahrádky, bočním na zápraží - terasu. Půda je zatím řešena svobodně, s možností přepažení  stěnami. Zásadní je zde umístění koupelny s toaletou ve středu dispozice, s horním prosvětlením ve střeše. Světlo prozařuje jinak temnou část půdy. V prostoru je vymezeno střední schodišťovou zdí, krovem a prosklenými čely. Ložnice má krytou terásku. Zdálo by se, že interiér nenásleduje linii poklidnosti vnějšího výrazu stavby, je však ovlivněn přáním investora po barevnosti. Jsou zde použity standardní materiály, podlaha v prvním podlaží je dubová mozaika, na půdě jsou smrkové palubky, stěny omítané, s nátěry, obklady v koupelně-skleněná mozaika…

exteriér

 1.  >

interiér

 1.  >

technická dokumentace

 1.  >