Praha

Holiš+Šochová architekti


 1. autoři
 2. Šárka Holišová-Šochová, Hynek Holiš
 3. www.hsarchitekti.cz
 4. kraj
 5. Praha
 6. dispozice
 7. vícepodlažní
 8. konstrukce
 9. cihla
 10. zastavěná plocha
 11. 414 m2
 12. obestavěný prostor
 13. 2220 m3
 14. foto
 15. Tomáš Balej

Pozemek leží na jižním svahu v řadě opakujících se dvojdomů vystavěných v jednom časovém období. Zadáním byla přestavba a dostavba půlky rodinného dvojdomu na dvě bytové jednotky se společnou garáží a relaxačním zázemím s bazénem a saunou s takovou dispozicí, která dovolí sloučit oba byty v jeden velký. Vzhledem k okolnímu urbanismu a k tomu, že se jedná o dvojdům bylo rozhodnuto zachovat stávající objem a výraz domu. Pro potřeby nového programu bylo využito svažitého pozemku a za pomocí zahloubeného atria došlo k rozšíření ploch pod úroveň stávající zahrady.

V třípodlažním domě s podkrovím je jeden byt menší, mezonetový s přilehlým atriem a druhý byt větší, využívající zahradu okolo domu. Do domu se vstupuje z úrovně ulice krytou přístupovou chodbu podél objektů garáže, rekaxačního zázemí a atria, které chodbu osvětluje. Garáž a relaxační zázemí jsou zapuštěny do terénu a překryty zelenou střechou na úrovni okolních zahrad. Hlavní schodiště bylo přesunuto vně zadní části stávajícího objektu.

Konstrukčně je původní objekt zachován jako jednoduchý vyzdívaný podélný dvojtrakt s nosnou obvodovou a střední zdí, které vynášejí dřevěnou konstrukci krovu sedlové střechy. Nový objekt relaxačního zázemí a garáže včetně opěrných zdí atria a přístupové chodby je z železobetonu.

Interiér domu je ve světlých odstínech s okny a dveřmi v bílé barvě, dubovými prkny a světlými terazzy na podlahách. Bazén je kombinací barev a materiálů. Fasády jsou ze škrábané omítky. Povrch přístupové chodby a teras je z tropického dřeva. Plechová posuvná vrata se vstupní brankou jsou stříkaná barvou v odstínu mědi, ze které je provedeno oplechování.

Stěny atria v čase porostou přísavníkem a uprostřed zmohutní muchovník. Zábradlí v zahradě splyne s keři a příkré svahy pokryjí vrstvy kvetoucích mechů, trvalek a kapradin.

exteriér

 1.  >

interiér

 1.  >

technická dokumentace

 1.  >